طرح درس سالانه ادبیات فارسی 2 دوم دبیرستان کلیه رشته ها

 طرح درس سالانه ادبیات فارسی 2 دوم دبیرستان کلیه رشته ها

 

 

طرح درس : ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس :

 اکرم باقری

پایه : دوم دبیرستان

رشته :کلیه رشته ها

سال تحصیلی :

 دبیرستان دخترانه امامت (ناحیه 1)

هدف کلی درس: آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز وتاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

 

مهر

 

 

هفته اول

 

شنبه

 

 

درس اول

 

 

 

الهی

همای رحمت

آشنایی با ادب گذشته

آشنایی با نثر عارفانه  

آشنایی با نثر مسجع

آشنایی با غزل شور انگیز شهریار در وصف مولای متقیان

آشنا یی دانش آموزان با شیوه ی همیاری

گروه بندی دانش آموزان

توضیحاتی در باره ی کلیات ادبی

 

 

 

 

هفته دوم

 

شنبه

 

 

 

درس دوم

 

 

ادبیات حماسی رستم و اشکبوس

 

آشنایی با ادبیات حماسی و ویژگی های سبکی شاهنامه

آشنایی با مفاهیم وپیام های شعر حماسی

آشنایی با گونه ای از حماسه ی مصنوع

پرسش شفاهی

توزیع جزوات نمونه سوال

کار گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

ارائه ی کتاب شاهنامه و معرفی آثار ی چند درباره ی این کتاب ارزشمند  

 

 

 

هفته سوم

 

شنبه

 

 

درس سوم

 

حمله ی حیدری

 

آشنایی با ادبیات حماسی

آشنایی با گونه ای از حماسه ی مصنوع

پرسش گروهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

کار گروهی

 

 

 

هفته چهارم

 

شنبه

 

 

درس چهارم

 و

 پنجم

ادبیات نمایشی

بچه های آسمان

 ادبیات داستانی معاصر

کباب غاز یا رساله در حکمت مطلقه ی « از ماست که بر ماست »

آشنایی با فیلم نامه نویسان معروف

آشنایی با نمونه ای از فیلم نامه

 آشنایی باعناصر تشکیل دهنده داستان

تفاوت داستان های امروز و دیروز

آشنایی با سیر تحول و جلوه های گوناگون ادبیات داستانی معاصر

آشنایی با نثر ساده و طنز آمیز محمد علی جمال زاده

 

آزمون ماهانه

نمایش فیلم

( در ساعتی فوق العاده )

 

 طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

آبان ماه

طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس : اکرم باقری

پایه :

دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

آبان

 

هفته اول

شنبه

 

 

تعطیل رسمی به مناسبت شهادت امام جعفر صادق

 

 

هفته دوم

 

 شنبه

 

 

 

ادامه ی

درس پنجم

 

کباب غاز یا رساله در حکمت مطلقه ی « از ماست که بر ماست »

آشنایی با نثر ساده و طنز آمیز محمد علی جمال زاده

بررسی اشکالات اوراق امتحانی

 کنترل جزوات نمونه سوال

پاسخ خود آزمایی ها

 

 

 

هفته سوم

 

 

شنبه

 

 

 

 درس ششم

 و

هفتم

 

 

گیله مرد

 

سووشون

آشنیی با نمونه ای از داستان های نویسندگان مبارز ایران

 

آشنایی با جریان داستان نویسی معاصر ایران

 

پرسش گروهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

 

 

هفته چهارم

 

 

شنبه

 

 

 

درس هشتم

 

ادبیات پایداری

کلبه ی عمو تم

آشنایی با جلوه های اساسی ادبیات پایداری در جهان

آشنایی با نمونه های از ادب مقاومت آشنایی با برخی از نویسندگان برجسته ی ادب پایداری در جهان

آزمون ماهانه

پاسخ خود آزمایی ها

کنترل جزوات نمونه سوال

کار گروهی 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

آذر ماه

طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس :

 اکرم باقری

پایه :

دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

 

 

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

 

آذر

 

هفته اول

 

 

شنبه

 

 

درس نهم

 

در بیابان های تبعید

 

از یک انسان

 

آشنایی با نمونه های دیگر از ادبیات پایداری

آشنایی با نمونه های آثار ادبی جهان ومشترکات وپیوندهای آن با ادبیات فارسی

بررسی اشکالات اوراق امتحانی

پرسش شعر حفظی

فعالیت گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

 

 

 

هفته دوم

 

 

شنبه

 

 

 

درس دهم

 

 

دخترک بینوا

آشنایی با افکار و اندیشه های ملل از طریق آثار ادبی آنان

آشنایی با نمونه ای از آثار ادبی مشهور جهان

پرسش شفاهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

فعالیت گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

پرسش شعر حفظی

 

 

 

هفته سوم

 

 

شنبه

 

 

 

درس یازدهم

 

 

هدیه ی سال نو

مائده های زمینی

آشنایی با برخی دیگر از چهره های ادبی جهان

پرسش گروهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

کنترل جزوات نمونه سوال

فعالیت گروهی

پرسش شعر حفظی

 

 هفته چهارم

  

شنبه

 

 برگزاری آزمون مستمر

 به منظور ارزشیابی پایانی و آماده سازی دانش آموز برای شرکت در آزمون پایانی نیمه ی اول

 

آشنایی با داستان برون مرزی تا گور ونمونه ای از شعراو

 

 

  هفته پنجم

  شنبه

 

 بررسی اشکالات اوراق امتحانی ، دوره ی کتاب، مروری بر نمونه سوالات امتحانات نهایی و آماده سازی دانش آموزان برای شرکت در آزمون پایانی نیمه ی اول با موفقیت  

 

 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

دی ماه

طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس :

 اکرم باقری

پایه :

دسوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه 1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

دی

  هفته اول

  

برگزاری امتحانات پایانی نیمه ی اول سال تحصیلی

  هفته دوم 

  هفته سوم 

 هفته چهارم

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

بهمن ماه

ظرح درس :ادبیات فارسی 2

نام و نام انوادگی  مدرس :

 اکرم باقری

پایه :دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه 1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

بهمن

 

 

هفته اول

 

 

شنبه

 

 

 

درس دوازدهم

 

در آرزوی تو باشم

 

دل می رود ز دستم

اشنایی باجلوه هایی از ادب غنایی وتعلیمی

بررسی اشکالات اوراق امتحانی نیمه اول

فعالیت گروهی

ارائه ی دیوان سعدی و حافظ برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با این  دو شاعر برجسته ی ایران

 

 

 

هفته دوم

 

 

شنبه

 

 

 

 

 

درس سیزدهم

 

 

 

 

 

باغ عشق

پیدای پنهان

آشنایی با نمونه هایی از شعر و نثر عارفانه

پرسش شفاهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمای ها

فعالیت گروهی

ارائه ی کتاب حدیق الحقیقه سنایی برای آشنایی بیشتر دانش اموزان با شعر این شاعر بزرگ

 

 

 

هفته سوم

 

 

شنبه

 

 

 

درس چهاردهم

 

 

تربیت انسانی و سنت ملی ما

 

آشنایی با مسائل گوناگون فرهنگی و هنری و پیوستگی آن ها با ادبیات فارسی

 

پرسش گروهی

کنترل جزوه نمونه سوال

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

 

 

 

هفته چهارم

 

شنبه

 

 

درس پانزدهم

 

 

جلوه های هنر در اصفهان

آشنایی با ارزش های دینی ، ملی ، فرهنگی و هنری ایران

آشنایی با جلوه های هنر در معماری ایران

آزمون ماهانه

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

اسفند ماه

طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس :  اکرم باقری

پایه :دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه 1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

اسفند

 

 

هفته اول

 

 

شنبه

 

 

 

درس شانزدهم

 

خسرو

 

مایع حرف شویی

آشنایی با برخی بزرگان ادبی صاحب اثر در زمینه مسائل فرهنگی

بررسی اشکالات اوراق امتحانی

پخش شعر اخوان با صدای خود شاعر

فعالیت گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

 

 

 

هفته دوم

 

شنبه

 

 

درس هفدهم

 

داروگ

باغ من

انتظار

آشنایی با جنبه ها و جلوه های گوناگون شعر معاصر

آشنایی با نمونه هایی از اشعار معاصر

پرسش گروهی

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

پرسش شعر حفظی

 

 هفته سوم

  

شنبه

 

درس هجدهم

  

سفر به خیر

در سایه سار نخل ولایت

آشنایی با نمونه هایی دیگر از شعر معاصر ایران

پرسش شفاهی

کنترل جزوه نمونه سوال

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

 

هفته چهارم

  

شنبه

 

  درس نوزدهم

 

  حدیث جوانی

در کوچه سار شب

آشنایی با غزل معاصر

امتحان ماهانه

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

تعیین تکلیف نوروزی

 

 

 

 

 

 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

فروردین ماه

طرح درس :ادبیات فارسی2

نام و نام خانوادگی  مدرس : اکرم باقری

پایه :

دوم دبیرستان

رشته :

کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امام رضا (ع )

(ناحیه 4)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

فروردین

  هفته اول

 تعطیلات نوروزی

  هفته دوم

 

 

هفته سوم

 

شنبه

 

 

 

درس بیستم

 

مدرسه ی امام شوشتری

 

به سوی تخت جمشید

 

آشنایی با جلوه های هنری و ادبی سفر نامه

اشنایی با نمونه ای از سفر نامه آشنایی با چهر ه های ادبی صاحب سفر نامه 

 

کنترل تکالیف نوروزی

فعالیت گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

 

 

 

هفته چهارم

 

 

شنبه

 

 

 

درس بیست و یکم

 

 

 

 

 خاطرات اعتماد السلطنه

 

آن روزها

آشنایی با نمونه ای از

آشنایی با چهر ه های ادبی صاحب حسب حال

 

کنترل جزوه نمونه سوال

فعالیت گروهی

پاسخ خود آزمایی ها

 

 

هفته پنجم

 

شنبه

 درس

بیست و دوم

 شخصی به هزار غم گرفتارم

 

طرحی از یک زندگی

آشنایی با حبسیه و معرف ترین حبسیه سرای زبان فارسی

 

آشنایی با نمونه ای از زندگی نامه

 آزمون ماهانه

کنترل دفاتر دانش آموزان

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

 

 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

اردیبهشت  ماه

 طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس : اکرم باقری

پایه :دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه 1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

اردیبهشت

 

  

هفته اول

 

 شنبه

 

 

 

 درس

بیست و سوم

 

 

  

کعبه ی مخفی

 

آشنایی با نمونه هایی از ادب فارسی در هندوستان

 بررسی اشکالات اوراق امتحانی

پاسخ خود ازمایی ها

فعالیت گروهی

پرسش شعر حفظی

 

 

 

هفته دوم

  

شنبه

 

 ادامه ی

درس

بیست و چهارم

 

 مسافر

 

ریشه ی پیوند

 

آشنایی با جلوه های تاریخی فرهنگی و اجتماعی ادبیات فارسی برون مرزی

 آشنایی با نمو نه هایی از آثار ادبی فارسی در افغانستان و تاجیکستان

 

کنترل جزوه نمونه سوال

رفع اشکال

پاسخ خود آزمایی ها

فعالیت گروهی

  هفته سوم

  

شنبه

 

 

  برگزاری آزمون مستمر

 به منظور ارزشیابی پایانی و آماده سازی دانش آموز برای شرکت در آزمون پایانی

هفته چهارم

 شنبه

 بررسی اشکالات اوراق امتحانی ، دوره ی کتاب، مروری بر نمونه سوالات امتحانات نهایی و آماده سازی دانش آموزان برای شرکت در امتحان نهایی با موفقیت

 

 

طرح درس سالانه ی ادبیات فارسی 2

خرداد ماه

طرح درس :

ادبیات فارسی 2

نام و نام خانوادگی  مدرس : اکرم باقری

پایه :دوم دبیرستان

رشته :کلیه ی رشته ها

سال تحصیلی :

1388-1387

دبیرستان دخترانه امامت(ناحیه 1)

هدف کلی درس : آشنایی با آثار برخی از بزرگان ادبی ، دینی ، عرفانی و علمی گذشته و معاصر ایران و جهان

آشنایی با ظرایف ادبی و توانایی به کار گیری درست آن ها

توانایی درک و بیان افکار ، ارزش ها ، مفاهیم و پیام های متون ادبی گذشته و حال

ماهها

هفته ها

جلسه

روز و تاریخ

درس

موضوع و عنوان درس

هدف ویژه درس

فعالیت های دیگر

خرداد

 هفته اول  

 

  برگزاری امتحانات پایانی سال تحصیلی

 هفته دوم  

 هفته سوم 

 هفته چهارم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ماه

جلسه

درس

عنوان درس

اهداف درس

فعالیت های دیگر

مهر

یکم

درس اوَل

الهی-همای رحمت-بیاموزیم(تلمیح)

آشنایی با تحمیدیه و متون ادبی با این مضمون-آموختن تلیمح

بحث درباره ی شخصیت های ادبی:خواجه عبدالله انصاری-شهریار و جایگاه آن ها در تحمیدیه سرایی

دوم

درس دوم

ادبیات حماسی-رستم واشکبوس-بیاموزم(واج آرایی)

حماسه های طبیعی و مصنوع-حماسه سرایان بزرگ ایران و جهان-آشنایی با واج آرایی

اجرایی نمایش رزم  رستم و اشکبوس-بحث درباره ی شخصیت های اصلی درس

سوم

درس سوم

حمله ی حیدری

آشنایی با سرایندگان و متون برجسته ی حماسه ی مصنوع

اجرای نمایش جنگ حضرت علی(ع)وعمرو بن عبدود-مقایسه  آثار مختلف باموضوع  مبارزه ی حضرت علی(ع)درجنگ خندق

چهارم

مرور درس های قبل

بررسی و رفع مشکل درس های قبل

مرور و تثبیت درس های قبل

امتحان مستمر

آبان

پنجم

درس چهارم

ادبیات نمایشی-بچه های آسمان

آشنایی با ادبیات نمایشی جدید،فیلم نامه،نمایش نامه و پدیدآورندگان نامی این نوع ادبی

نمایش فیلم بچه های آسمان و نقد و بررسی آن در قالب بحث گروهی-گفتگو درباره  آثار مجید مجیدی

ششم

درس پنجم

ادبیات فارسی معاصر-کباب غاز-بیاموزیم(کنایه)

آشنایی با ادبیات داستانی معاصر،نویسندگان و نمونه های برجسته ی آن

تحقیق درباره ی تأثیر جمال زاده در داستان نویسی معاصر و ارائه ی گزارش آن در کلاس

هفتم

درس ششم

گیله مرد

آشنایی با نمونه های برجسته ی ادبیات داستانی معاصرو جریان داستان نویسی در قبل از انقلاب

گفتگو درباره ی شخصیت ادبی بزرگ علوی و آثار او و جایگاهش در تغییر شیوه ی نویسندگی معاصر

هشتم

مرور درس های قبل

بررسی و رفع مشکل درس های قبل

مرور و تثبیت درس های قبل

امتحان میان نوبت اوَل

آذر

نهم

درس هفتم

سووشون-حفظ شعر(آواز عشق)

آشنایی با نمونه های برجسته ی ادبیات داستانی و جریان داستان نویسی معاصر

بحث درباره ی کاربرد عناصر محلی درداستان های معاصر-نمایش فیلم داستان سیاوش ونقدوبررسی آن

دهم

درس هشتم

ادبیات پایداری-کلبه ی عمو تم-تو را می خوانم

آشنایی بانمونه های برجسته ی ادبیات پایداری و آفرینندگان این گونه آثار در ادبیات جهان

اجرای متن درس به صورت نمایش از جانب دانش آموزان

یازدهم

درس نهم

در بیابان های تبعید-از یک انسان-حفظ شعر(رباعیات خیام)

آشنایی با چهره ها و نمونه های برجسته ی ادب مقاومت فلسطین

بحث تطبیقی درباره ی ادب مقاومت فلسطین و ادبیات پایداری مردم ایران

دوازدهم

مرور درس های قبل

بررسی و رفع مشکل درس های قبل

مرور و تثبیت درس های قبل

بررسی نمونه سوالات سال های قبل

دی

سیزدهم

درس دهم

ادبیات جهان-دخترک بینوا

آشنایی با نویسندگان وآثار ارزنده ی ادبیات جهان

نمایش بخش هایی از فیلم بینوایان-بحث درباره ی ویکتور هوگو و آثار او

چهاردهم

درس یاز دهم

هدیه ی سال نو-مائده های زمینی

آشنایی با نمونه های برجسته ادبیات جهان

بررسی محتوایی متن های درس و تحلیل جذابیت های ادبی و هنری آن-معرفی نمونه آثار از این نوع در ادب فارسی

پانزدهم

امتحان های نوبت اوَل

 

طرح درس سالانه زبان فارسی 1- قسمت الف

ماه

هفته

جلسه

عنوان درس

اهداف آموزش (کلی)

مفاهیم درس

روش درس

مهر

اول

1

زبان

آشنایی دانش آموز با ماهیت و اهمیت زبان

شناخت زبان، تعریف زبان ، پیچیدگی و گستردگی زبان ، اهمیت زبان در زندگی

طرح پرسش هایی در مورد اهمیت شناخت زبان، توضیح درس ، خلاصه ای از مطالب مهم

دوم

2

جمله

آشنایی دانش آموز با اجزای جمله

تعریف جمله ، نهاد و گزاره ، شناسایی فعل ، راه تشخیص نهاد و گزاره ، شناسه و جایگاه نهاد پیوسته

پرسش و پاسخ ، گفت و گو در مورد حمله ، مثال زدن روی تابلو

سوم

3

مروری بر نگارش دوره ی راهنمایی

یادآوری آموخته های مهارت نگارشی دوره ی راهنمایی

تبدیب گفتار به نوشتار ، ساده نویسی، کوتاهی جمله ها، توصیف ، خاطره نویسی، شرح حال نویسی و ...

مقایسه ی متن ها با یکدیگر و تمرین دانش آموزان درباره ی هر یک از مباحث درس

چهارم

4

جمله و اجزای آن

آشنایی با انواع گزاره ها و ساختمان آنها

آشنایی با اجزای اصلی (مفعول ، متمم، مسند) تشخیص اجزای غیر اصلی و طبقه بندی گزاره

توضیح درس و مثال انواع جمله های (دو جزئی، سه جزئی و چهار جزئی )

آبان

اول

5

ویرایش

آشنایی با فن ویرایش و انواع آن و ویراستار و وظایف آن

آشنایی با مهارت ویرایش و بازنگری نوشته از نظر (محتوا ، بیان ، نظم و ویراستار)

خواندن درس و توضیح مطالب مهم درس و توضیح جدول نشانه گذاری

دوم

6

شکل های زبان

 چرا املا می نویسیم

آشنایی با ویژگی های زبان و شکل های زبان 

آشنایی با فواید املای تقریری

ویژگی : دو ساختنی بودن، زایایی و نابجا بودن شکل : (لهجه، گونه ، گویش)تلفظ معیار، املای تقریری

توضیح مطالب و نکات درس و بحث و گفتگو

فواید املای تقریری و تمرین وتکرار گروه کلمات

سوم

7

ویژگی های فعل (1)

آشنایی با ویژگی های فعل (شخص، زمان و ... )

مهمترین عضو گزاره ، ویژگی گروه فعلی (شخص، زمان ، ... )

توضیح مطالب درس روی تابلو و آوردن مثال

چهارم

8

نگارش علمی نگارش ادبی

آشنایی با نوشته های علمی و ادبی و ویژگی های آنها

زبان به اعتبار بیان (علمی، ادبی) ویژگی های زبان علمی (دقیق و ... )

ویژگیهای زبان ادبی (غیر صریح ... )

توضیح مطالب و نکات مهم درس و مقایسه ی نوشته های علمی و ادبی

آذر

اول

9

ویژگی های فعل (2)

آشنایی با ویژگی گذرا و ناگذر بودن فعل

انواع فعل از نظر گذر، ناگذر، دو وجهی ، فعل جمله های سه جزئی و چهار جزئی (گذر) و دو جزئی (ناگذر)

ارتباط بین درس دهم و چهارم (اجزای گزاره) تمرین و تکرار در جملات

دوم

10

مقایسه

آشنایی با مقایسه یکی از راه های پرورش معانی در نگارش

هدف از مقایسه : نشان دادن شباهت ها و تفاوت ها، تمثیل نوعی مقایسه

خواندن درس و توضیح مطالب درس و نکات مهم و مقایسه پدیده های مختلف

سوم

11

گروه اسمی (1)

آشنایی با گروه اسمی و جایگاه آن (شناخت ویژگی های اسم)

تعریف گروه ، معرفی گروه اسمی، جایگاه آن، نشانه های اسم، ویژگی های اسم

توضیح درس روی تابلو و مثال زدن و مقایسه کردن گروه ها و تشخیص گروه اسمی

چهارم

12

با چه خطی بنویسیم ؟

 

توصیف

آشنایی با انواع خط فارسی

 

آشنایی با توصیف و ویژگی های آن یکی از راه های روش نگارش

خط شبه نسخ، ویژگی های آن ، خط تحریری ، خط معیار

توصیف راهی برای پرورش مطالب و کاربرد آن در جمله های گوناگون

خواندن درس و توضیح نکات مهم درس و تمرین گروه کلمات

توضیح نکات مهم درس

دی

سوم

13

زبان شناسی چیست ؟ (1)

آشنایی با تعریف و سابقه زبان شناسی

اهمیت زبان و زبان شناسی ، تعریف زبان شناسی ، سابقه مطالعات زبان شناسی ، زبان شناسی سنتی و ...

خواندن درس و توضیح مطالب و نکات مهم درس و گفت و گو با دانش آموزان

چهارم

14

گروه اسمی (2) (وابسته های اسم)

آشنایی با عناصر گروه اسمی (وابسته های پیشین )

شناخت گروه اسم، هسته، وابسته های پیشین، روابط نحوی آنها، نقش نمودارها در نشان دادن روابط

توضیح درس روی تابلو، جدا کردن گروه های اسمی و جمله ها و طبقه بندی وابسته های پیشین و هسته

بهمن

اول

15

ساده نویسی

آشنایی با ساده نویسی و ویژگیهای آنها

ساده نویسی و ویژگی های آن، دلایل ساده یا دشوار بودن نوشته و نکات مورد توجه ساده نویسی

خواندن درس و توضیح مطالب درس، تمرین و تکرار و مقایسه کردن نوشته ها

دوم

16

گروه اسمی (3) (وابسته های اسم)

آشنایی با عناصر گروه اسمی (وابسته های پسین)

معرفی وابسته های پسین و انواع آنها، راه تشخیص مضاف الیه از صفت بیانی

توضیح درس روی تابلو و مثال زدن و جدا کردن گروه های اسمی جمله ها و طبقه بندی وابسته های پسین

 

مشخصات کلّی

نام درس : آرایه های ادبی         زمان لازم رای تدریس : 52 دقیقه           نام دبیر : اکرم باقزی

موضوع : سجع ، انواع سجع متوازن ، متوازی ، مطرّف                  مدت جلسه : 90 دقیقه

روش تدریس : دریافت مفهوم                                           مقطع : سوم ادبیات متوسطه انسانی

 

 

زما ن

 

فعالیتهای کلّی درس ـ رفتاری

الف ) هدف کلی درس : شناخت سجع در جمله و دریافت مفهوم سجع و انواع آن

هدف های جزئی :

1 ـ دانش آموز می تواند سجع را تعریف کند .

2 ـ دانش آموز می تواند سجع را در جمله تشخیص دهد .

3 ـ دانش آموز می تواند « سجع متوازن » را در جمله تشخیص دهد .

4 ـ دانش آموز می تواند سجع مطرّف را از سایر سجع ها مانند متوازی و متوازن تشخیص دهد .

ــ

 

وسایل آموزش مورد نیاز

1 ـ کتاب آرایه های ادبی

2 ـ کاغذ ـ قلم

3 ـ تخته سیاه ـ گچ رنگی و سفید

4 ـ کتاب صناعات ادبی از جلال الدین همایی

ــ

 

ارزشیابی ورودی

از دانش آموزان می خواهیم فکر کنند و به سؤالات زیر پاسخ دهند .

الف ) آرایه ی سجع در چه کلامی دیده می شود ؟

ب ) سجع متوازن اشتراک در چیست ؟

ج ) سجع در چه نوع نوشته هایی بکار می رود ؟ فایده ی سجع چیست ؟

ــ

 

فعالیت های قبل از تدریس

1 ـ فراهم کردن نمونه هایی که در آن انواع سجع وجود داشته است .

2 ـ فراهم کردن نمونه هایی که دارای سجع متوازن باشد .

3 ـ فراهم کردن نمونه هایی که دارای سجع متوازی و مطرّف باشد .

4 ـ حضور و غیاب و پیگیری وضعیت غایبین .

5 ـ آگاهی از وضعیت روحی و روانی دانش آموزان .

5 دقیقه

 

صفحه ی دوم

زمان

 

ارزشیابی تشخیصی

1 ـ از دانش آموزان می خواهیم اشکالات احتمالی خود را در مورد درس گذشته ( واج آرایی ) ( موسیقی درونی و لفظی ) مطرح کنند .

2 ـ از دانش آموزان می خواهیم واج آرایی را توضیح دهند و مثال بزنند .

3 ـ ابیاتی برای دانش آموزان فراهم می کنیم و از دانش آموزان می خواهیم واج آرایی را در ابیات مشخص کنند .

4 ـ از چند نفر از دانش آموزان می خواهیم خودآزمایی های واج آرایی را که قبلاً انجام داده اند در کلاس حل نمایند و دانش آموزان اشکالات خود را بر طرف نمایند .

30 دقیقه

 

اول                            

در این مرحله از تدریس برای تشخیص هر کدام از انواع سجع ( سجع متوازن ، متوازی ، مطرّف ) مثال ها و نمونه هایی را به دانش آموزان ارائه می دهیم ؛ برای مثال به منظور تفهیم سجع متوازی ، متوازن ، مطرّف دانش آموزان از میان نمونه ها جملاتی را که سجع متوازی دارند با علامت ( + ) مشخص می کنند نمونه هایی که دارای سجع متوازی هستند با جملات ( - ) و ابیاتی که دارای سجع مطرّف هستند ( × ) مشخص می کنند .

ــ

 

متوازن متوازی مطرّف

نمونه هایی برای انواع سجع متوازن ، متوازی ، مطرّف

+

-

+

جمله ی اول

توانگری به هنر است نه به مال و بزرگی به عقل است نه به سال

-

جمله ی دوم

مال از بهر آسایش عمر است نه عمر از بهر گرد کردن مال

+

جمله ی سوم

طالب علم عزیز است و طالب مال ذلیل است

+

جمله ی چهارم

آن که بر دینار دسترس ندارد ، در همه دنیا کس ندارد .

×

جمله ی پنجم

ملک بی دین باطل است و دین بی ملک ضایع

+

جمله ی ششم

اول به بانک نای و نی آرد به دل پیغام وی

وانگه به یک پیمانه می با من وفادار کند

-

12 دقیقه

 

دوم

در این مرحله از دانش آموزان می خواهیم با توجه به نمونه های بالا کلماتی را که دارای سجع هستند مشخص کنند و در جدولی قرار دهند .

شماره جمله

سجع متوازن

متوازی

مطرّف

جمله ی اول

ــ

مال و سال

ــ

جمله ی دوم

عمر و مال

ــ

ــ

جمله ی سوم

عزیز و ذلیل

ــ

ــ

جمله ی چهارم

ــ

ــ

دسترس و کس

جمله ی پنجم

باطل و ضایع

ــ

ــ

جمله ی ششم

ــ

نی ، وی ، می

ــ

5 دقیقه

 

صفحه ی سوم

زمان

 

سوم

در این مرحله از دانش آموزان می خواهیم با توجه به نمونه های بالا فرضیه ها و حدس های خود را در گروههای چند نفری یادداشت کنند :

فرضیه های دانش آموزان

دسته ی اول

الف ) کلماتی که از نظر واج پایانی و وزن یکسان هستند ( دسته ی اول سجع متوازی )

دسته ی دوم

ب ) کلماتی که از نظر وزن یکسان هستند ولی واج پایانی آنها یکسان نیست . ( دسته ی دوم سجع متوازی )

دسته ی سوم

ج ) کلماتی که اشتراک در واج پایانی آن ها است ولی اشتراک در وزن نیست . ( دسته ی سوم سجع مطرّف)

5 دقیقه

 

چهارم

فرضیه ها                                                               نمونه ی ابیات و جمله ها                                                  انواع سجع

فرضیه ی اول

هنر چشمه ی زاینده است و دولت پاینده .

متوازی

فرضیه ی دوم

یکی را لاله و ورد سزاوار است و دیگری را ناله و درد .

متوازی

فرضیه ی سوم

روشن روز تویی شادی غم سوز تویی

ماه شب افروز تویی ابر شکر بار ببار

مطرّف

فرضیه ی چهارم

ملک بی دین باطل است و دین بی ملک ضایع است .

متوازن

فرضیه ی پنجم

خبری که دانی دلی بیازارد تو خاموش تا دیگری بیارد .

مطرّف

فرضیه ی ششم

ای صاحب کرامت شکرانه ی سلامت

روزی تفقدی کن درویش بینوا را

متوازی

12 دقیقه

 

پنجم

در این مرحله از دانش آموزان می خواهیم فرضیه ها و حدس های خود را طبقه بندی کنند .

فرضیه ها

سجع متوازن

سجع متوازی

سجع مطرّف

فرضیه ی اول

ــ

متوازی

پاینده و زاینده

ــ

فرضیه ی دوم

ــ

ورد      و  درد

متوازی

ــ

فرضیه ی سوم

ــ

ــ

غم سوز مطرّف

شب افروز

فرضیه ی چهارم

متوازن باطل و ضایع

ــ

فرضیه ی پنجم

ــ

ــ

بیازارد ـ بارد

مطرّف

فرضیه ی ششم

ــ

کرامت ، سلامت

متوازی

ــ

5 دقیقه

 

صفحه ی چهارم

زمان

 

ششم

در این مرحله از تدریس ، متن درس و نمونه های آن بررسی می شود به این ترتیب که اگر نکته ای در حین تدریس فراموش شده باشد یا مبحثی بطور کامل برای دانش آموزان جا نیفتاده باشد مطرح می شود تا جائیکه مطمئن شویم اگر نمونه هایی خارج از کتاب به دانش آموزان داده شود به راحتی می تواند مفهوم مورد نظر را مشخص کند . برای تحقق این امر مثال هایی از کتاب به دانش آموزان می دهیم و از آنها              می خواهیم در زمان تعیین شده پاسخ دهند که ( در مرحله ی بعد انجام می شود . )

8 دقیقه

 

ارزشیابی تشخیصی

در این نمونه هایی خارج از کتاب به دانش آموزان می دهیم و از آنها می خواهیم در زمان تعیین شده پاسخ دهند بعد از اتمام زمان تعیین شده از چند نفر از دانش آموزان می خواهیم پاسخ های خود را بگویید .

 

8 دقیقه

 

تعیین تکلیف برای جلسه ی آینده

1 ـ درس سجع ، سجع متواز ، متوازی ، مطرّف به طور کامل پرسیده می شود .

2 ـ خودآزمایی های درس های مربوطه جواب داده شود .

3 ـ شش جمله ( خارج از کتاب ) مثال بزنید و انواع سجع را در آنها مشخص کنید .

2دقیقه

 

 

 

 

 

طرح درس سالانه آرایه های ادبی سوم انسانی                              نام دبیر : اکرم باقری

جلسه و تاریخ

عنوان درس

صفحه

هدف کلی آموزش

روش تدریس و وسایل مورد نیاز آموزش

فعالیت خارج از کتاب

جلسه اول

سر آغاز

-

هدف کلی تدریس آرایه ها و بیان اینکه کار یادگیری مطالب وپی بردن به آنها موجب التذاذ ادبی می شود .

جلسه معارفه و آشنایی دانش آموزان با کتاب آرایه های ادبی و توضیحاتی درباره موضوعات درس و زمینه سازی های لازم جهت تدریس بهتر وطرح پرسش هایی از دانش آموزان برای تعیین سطح علمی آنها و در پایان بیان مسایل انضباطی و تهیه  دفتر کار

تهیه دفتر برای فعالیتهای خارج از کتاب

جلسه دوم

درس اول

آشنایی با چند اصطلاح

4

آشنایی دانش آموزان با اصطلاحات ادبی

دو نمونه از غزلیات حافظ و مولانا از نظر معنوی وشکل ظاهری و ساختاری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و تمام نمونه های یاد شده در درس از قبیل مصراع ، بیت ، وزن ، ردیف و قافیه شرح داده می شود

از دانش آموزان می خواهیم دو نمونه از غزلیات سعدی و حافظ را انتخاب کنند و اصطلاحات مورد نظر را در این اشعار بیابند و در جلسه بعد به شرح و توصیف آنها بپردازند

جلسه سوم

درس دوم

وزن ، اصلی ترین عامل موسیقی شعر

8

آشنایی با وزن شعر ، مصوت ها و صامت های زبان و تعیین هجاها

چهار نمونه از اشعار مختلف در وزن های متفاوت که از پیش تعیین شده است به کلاس آورده و با خواندن آن ها به شکل آهنگین ، اختلاف آهنگ کلام را برای دانش آموزان بازگویی می کنیم و با تغییر واژگان ، دانش آموزان را متوجه تغییر آهنگ می کنیم و نهایتاً به تبیین شناخت صامت و مصوت ها و هجاها می پردازیم

بیان وزن کمّی شعر که اساس آن مبتنی بر نظم هجاهای بلند و کوتاه در مصراع های یک شعر است و امتداد هجاها اعم از کوتاه ، بلند یا کشیده ثابت است ، بعد از بیان مقدمه عروض از دانش آموزان می خواهیم تعدادی از ابیات از پیش تعیین شده را تقطیع و معادل هجاها را زیر آنها بنویسند ‍‌‌

جلسه چهارم

درس سوم

1- قصیده

2 - غزل

 

14

20

آشنایی با مفاهیم قالب اشعار قصیده و اجزایی که می تواند داشته باشد و آشنایی با سیر معنایی قصاید و غزلیات و پیدایش آنها در زبان فارسی

ابتدا با کشیدن شکل هندسی قصیده و خواندن قصیده ی کتاب که در مدح احمد حسن میمندی سروده شده ، دانش آموزان را متوجه پاره های مختلف قصیده می کنیم و به این شیوه ذهن آنها را برای دریافتن این بخش ها در قصاید دیگر مستعد می نماییم و در نهایت قصاید و غزلیات را از نظر شکل ظاهری و محتوا با یکدیگر مقایسه می کنیم

برای دریافتن عینی و محسوس تر قسمت های مختلف قصیده به خصوص تجدید مطلع قصاید سعدی را آورده و به توضیح این قسمت از طریق شعر می پردازیم

جلسه پنجم

درس چهارم

1- قطعه

2- ترجیع بند

3- ترکیب بند

 

29

32

36

آشنایی با قالب های مورد نظر از نظر قرار گرفتن قافیه و تمام ابعاد

با کشیدن شکل هندسی این قالب ها اختلاف قرار گرفتن قافیه محسوس تر می شود و در غیر حال شباهت ها و اختلاف های قالبها آشکار شده و امر یادگیری به سهولت صورت می گیرد . با خواندن نمونه های یاد شده در درس ، دانش آموزان را در دریافت مضمون و محتوای این قالبها شرکت می دهیم

از دانش آموزان می خواهیم بهترین نمونه های ترجیع بند در شعر فارسی ( سعدی و هاتف ) را از نظر معنایی و شکل ظاهری مورد بررسی قرار دهند

جلسه ششم

درس پنجم

1- مسمّط

2- مثنوی

 

40

43

آشنایی با قالبهای مسمّط و مثنوی و سیر پیدایش و تحول معنایی آن ها

شکل هندسی مسمط را در تابلو می کشیم و به توضیح آن می پردازیم و مثنوی و نحوه ی قرار گرفتن قافیه را در آن مشخص می کنیم و همین طور به توضیح مسمط تضمینی و مضامین هر یک از این قالبها می پردازیم

نمونه زیبای مسمط تضمینی سروده شیخ بهایی را به کلاس آورده و مورد بررسی قرار می دهیم و همین طور یک جلد از شاهنامه و مثنوی معنوی را به کلاس آورده و به تبیین قافیه و محتوای آنها به شکل کلی می پردازیم

جلسه هفتم

درس ششم

1- رباعی

2- دو بیتی

3- چهارپاره

 

47

50

52

آشنایی با  هر یک از قالبهای مورد نظر و رواج آنها

کشیدن شکل هر یک از این سرقالب شعری در تابلو و مقایسه بین آنها و توضیح و شرح موضوعات و نحوه قرار گرفتن قافیه ها در این اشعار و همین طور توضیح بیشتری درباره اوزان رباعی و وزن دوبیتی می دهیم و اختلافات این دو قالب را آشکار می کنیم و در آخر توضیح چهارپاره به عنوان یک قالب نسبتاً جدید می پردازیم

به خواندن نمونه هایی از دو بیتی های بابا طاهر و رباعیات خیام می پردازیم و در باب معانی و مفاهیم آن شرح می دهیم

جلسه هشتم

درس هفتم

1- مستزاد

2- شعر نیمایی

3- تمرینات

 

55

57

62

آشنایی با قالب مستزاد و اهمیت این قالب وتوضیح کلی در مورد پیدایش شعر معاصر

ابتدا به بیان اختلافات شعر معاصر و نیمایی با اشعار سنتی یا کلاسیک می پردازیم و از طریق خواندن نمونه ی قید شده در کتاب به تشریح نحوه ی قرار گیری قافیه ها و وزن و مفاهیم و مضامین اشعار می پردازیم و درباره ی سیر تحول شعر جدید توضیحاتی ذکر می کنیم

از اشعار نیمایی نمونه هایی به کلاس آورده و ‌آنها را از نظر ساختار ظاهری و معنایی بررسی می کنیم و دانش آموزان را هدایت می کنیم به منابع مطالعاتی جهت درک بهتر اشعار سمبلیک از قبیل اشعار سهراب سپهری و ‌آشنایی با بهترین های شعر معاصر

جلسه نهم

درس هشتم ونهم

1- تشبیه

2- تشبیه بلیغ

 

64

70

شناخت تشبیه به عنوان یکی از صنایع ادبی مطرح شده در بخش بیان و تفهیم این مسئله که معنی ابیات و اشعار ما را به پی بردن به آرایشها رهنمون

می کند

به نظر می رسد برای بخش بیان و بخصوص قسمت زیر بنای آن یعنی تشبیه و فهم آن باید از مثال های فراوانی استفاده کرد لذا بر آن شدیم که قبلاً بانکی از مثال ها و نمونه های موجود در آثار را جمع آوری کنیم و در تدریس از آن ها بهره بگیریم . ابتدا با خواندن نمونه های کتاب و توضیح آن ها به خصوص در حیطه معنی ابیات و اشعارش شرحی داده می شود تا به تدریج راه دشوار پی بردن به آرایش های کلاس هموار شود

از دانش آموزان می خواهیم دو نوع تشبیه که تدریس شده در درس های خوانده شده ی متون 3 بیایند و ارکان تشبیه را در آن مشخص نمایند و به تدریج هر چه بیشتر رویم مجموعه ای از تشبیهات درس متون را جمع آوری نموده ایم

جلسه دهم

درس ده و یازده

1- استعاره مصرحه

2- استعاره مکنیّه

 

81

 

87

آشنایی با استعاره و انواع آن و بازشناسی دو نوع آن از یکدیگر

ابتدا دوره ای کوتاه بر دروس گذشته خواهیم داشت زیرا درسهای خوانده شده به عنوان زیربنای درس جدید می باشند . با نوشتن چند بیت از نمونه های کتاب و ابیات ساده خارج از درس بحث را آغاز می کنیم و به نکته ی کلیدی استعاره مصرّحه و مکنیّه یا فرمول تشخیص آن دو می پردازیم و از دانش آموزان

می خواهیم چند نمونه از تمرینات درس را در همان جلسه ی تدریس حل نمایند

پس از تدریس مبحث استعاره لازم است ابیاتی از پیش آماده شده که دارای صنایع ادبی تدریس شده باشند در اختیار دانش آموزان قرارمی دهیم تا محکی باشد و همین طور زمینه  ذهنی روشنی ایجاد کرده باشیم ، می توان با ایجاد علاقه در این زمینه ، فعالیت تحقیقی ترتیب داد

جلسه

یازدهم

درس دوزده و سیزدهم

حقیقت و مجاز

علاقه های مجاز

 

 

   94

99

آشنایی با مفاهیم حقیقت و مجاز و ارتباط آنها تحت عنوان علاقه ها

گرچه این دو درس جدا از یکدیگر عنوان شده است ولی به نظر می رسد که بهتر است هر دو مورد در یک جلسه تدریس شود تا رشته کلام زنجیره وار به نتیجه مطلوب برسد بنابراین ابتدا ابیات و علاقه ها را روی تابلو می نویسیم و توضیح می دهیم و از دانش آموزان می خواهیم در حل نمونه تابلو شرکت نمایند تا از این رهگذر به رابطه ی حقیقت و مجاز و همین طور قراین پی ببرند

نمونه هایی از مجاز که قبلاً تهیه کرده ایم در تابلو نوشته و با شرکت دانش آموزان به حل این نمونه ها می پردازیم و قراین لفظی ومعنوی را یادآور می شویم


جلسه

سیزدهم

درس

جهاردهم

کنایه

 

آشنایی با مفهوم کنایه و دریافت تفاوت آن با مجاز

در این بخش به توضیح کنایه از طریق نمونه های موجود در کتاب می پردازیم و بعد به مقایسه ی بین مجاز و کنایه پرداخته و تفاوت های آنها را از قبیل وجود قرینه در مجاز و اراده معنی اصلی در کنایه و همین طور دریافت معنی از طریق استدلال توضیح و شرح می شود

تمریناتی که حاوی آرایه ی کنایه هستند برای دانش آموزان طراحی می کنیم تا به معانی کنایه آن ها دست یابند . از قبیل پخته خوار ، پشت گوش فراخ ، کوتاه دستی و غیره و همین طور از آنها می خواهیم از متون 3 کنایات را بیابند و شرح دهند

جلسه چهاردهم

دوره درس

و حل تمرینات باقیمانده

 

----

شروع امتحانات دی ماه ( نیمسال اول )

بار دیگر تمرینات کتاب مورد بررسی قرار می گیرد و به رفع اشکالات درس می پردازیم


جلسه پانزدهم

درس پانزدهم

واج آرایی

110

113

آشنایی با آرایه های لفظی و معنوی و بدیع

ابتدا مختصری درباره ی علم بدیع و اختلاف آرایه های لفظی و معنوی و مواردی که در هر یک مطرح می شود توضیح می دهیم و با خواندن اشعار به تبیین و شرح مطلب می پردازیم و درس نغمه حروف نیز از طریق مشارکت دانش آموزان در حل تمرینات توضیح داده می شود

دوره ای بر درس های گذشته به صورت مستمر تا پایان نیمسال دوم و شروع امتحانات نهایی دانش آموزان

جلسه شانزدهم

 

درس شانزدهم

سجع وانواع آن

  116

118

آشنایی با موسیقی کلام در نثر و سجع وانواع آن و تضمین المزدوج

با خواندن نمونه های موجود در کتاب و مقایسه آنها با یکدیگر به بیان موسیقی و کلام آهنگین می پردازیم و از دانش آموزان می خواهیم که نمونه هایی از خودآزمایی حل کنند

گلستان سعدی را به کلاس می آوریم و در قسمت مقدمه ی این کتاب انواع سجع را با کمک دانش آموزان پیدا می کنیم

جلسه هفدهم

درس هفدهم

موازنه

ترصیع

جناس

 

121

 

125

آشنایی با مفاهیم موازنه ، ترصیع جناس

نمونه های موجود درس را در تابلو می نویسیم و به شرح آن می پردازیم و مختصری از تمرینات هر درس را در کلاس با یاری دانش آموزان حل می کنیم تا بتوانند ادامه تمرینات را به عنوان تکلیف انجام دهند

شروع دوره از بخش قالبهای ادبی و پرسش از دانش آموزان حدود بیست صفحه

جلسه هجدهم

درس هیجدهم

جناس تام

جناس های ناقص

128

137

آشنایی با جناس تام و ناقص و انواع آن

با شرح مطالب و اشعار درس به بیان اختلاف انواع جناس می پردازیم و در آخر با یاری دانش آموزان تعدادی از تمرینات را حل می کنیم

ادامه ی دوره از قالب های ادبی و پرسش از دانش آموزان حدود بیست صفحه

جلسه نوزدهم

درس نوزدهم

اشتقاق

تکرار

138

آشنایی با اشتقاق و تکرار

 

به توضیح اشتقاق از طریق مثال های موجود می پردازیم و مرز جناس را از اشتقاق برای دانش آموزان بیان می کنیم

ادامه ی دوره از قسمت بیان و بحث تشبیه

جلسه بیستم

درس بیستم

مراعات نظیر

تلمیح

  

 

144

148

آشنایی با تناسب و تلمیح

درس تلمیح مانند درس کنایه مرز مشخص ندارد زیرا دایره ی تلمیحات در ادبیات هم چون کنایه زیاد است نمونه های کتاب را شرح داده و به بیان مختصری از داستان های هر یک می پردازیم

آشنایی دانش آموزان با فرهنگ تلمیحات دکتر سیروس شمیسا ونحوه ی استفاده از از این کتاب و ذکر چندین بیست تمرین متفرقه مربوط به تلمیح و شرح آن

جلسه بیست یکم

درس بیست و یکم

تضمین

تضاد

 

 

152

156

آشنایی با تضمین و تضاد

به توضیح تضمین کردن شاعران از یکدیگر و تضمین آیات و احادیث در اشعار می پردازیم و نمونه های موجود در درس و تمرینات را توضیح می دهیم

چندین نمونه تمرین متفرقه از اشعار مختلف را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم تا صنایع بدیعی که تا این تاریخ خوانده اند بیابند


جلسه بیست و دوم

تناقص

حس آمیزی

160

163

آشنایی با مفاهیم عناوین درس

با توجه به نمونه های کتاب ونمونه هایی خارج از درس البته در دایره متون 3 می توان این درس را تدریس نمود

با نمونه های کتاب متون کار خود را ادامه می دهیم و ادامه دوره بخش بیان مربوط به استعاره مصرّحه

جلسه بیست و سوم

ایهام

ایهام تناسب

167

170

آشنایی با مفاهیم عناوین درس

از طریق نمونه های موجود در درس و تمرین به تبیین درس می پردازیم و با نمونه های متون درس را بهتر تفهیم می نماییم

درس ایهام و مخصوصاً ایهام تناسب برای دانش آموزان مشکل به نظر می رسد لذا از طریق نمونه های مختلف سعی در تفهیم بهتر کردن داریم

جلسه یبست و چهارم

لف و نشر

اغراق

173

177

آشنایی با مفاهیم عناوین درس

با نمونه هایی که در تابلو نوشتیم به بیان درس می پردازیم ، درس لف و نشر بهتر است در تابلو با روش خاص خود ترسیم شود تا قابل درک باشد

در این بخش به دوره استعاره و نوع دوم آن یعنی مکنیّه می پردازیم

جلسه بیست و پنجم

حسن تعلیل

181

آشنایی با مفاهیم عناوین درس

حسن تعلیل نیز جزء نمونه هایی دشوار است لذا به بحث معانی در بیت ها پرداخته تا مورد نظر تفهیم شود

به ادامه بحث یعنی مجازها و دوره آن ها می پردازیم

جلسه بیست و ششم

دوره

 

 

تا شروع امتحانات پایان خرداد ماه به دوره و رفع اشکال پرداخته و نمونه های مختلف این درس را حل کرده و با آرزوی توفیق درس را به پایان می بریم

 

جلسه بیست و هفتم

دوره

 

طرح درس سالانه زبان فارسی 3 عمومی

ماه

هفته

درس

عنوان دروس

 

مهر

اول

 

مرور مطالب زبان فارسی 2

دوم

اول

قواعد ترکیب

سوم

دوم

جمله/ بیاموزیم

چهارم

سوم

ویرایش/ بیاموزیم

 

آبان

اول

چهارم

واحد های زبر زنجیری /بیاموزیم

دوم

پنجم

املای «همزه» در فارسی

سوم

ششم

مطابقت نهاد وفعل /بیاموزیم

چهارم

هفتم

نگارش تشریحی/بیاموزیم

 

آذر

اول

هشتم

گروه فعلی/ بیاموزیم

دوم

نهم

زندگی نامه نویسی/بیاموزیم

سوم

دهم

جمله ساده و اجزای آن/بیاموزیم

چهارم

یازدهم

نا مطابق های املایی

 

دی

اول

دوازدهم

بازگردانی،باز نویسی/بیاموزیم

دوم

 

امتحانات دی ماه

 

امتحانات دی ماه

سوم

چهارم

 

بهمن

اول

سیزدهم

نظام معنایی زبان/بیاموزیم

دوم

چهاردهم

گروه اسمی (1)/بیاموزیم

سوم

پانزدهم

آشنایی با نوشته های ادبی

چهارم

شانزدهم

گروه اسمی (2)

 

اسفند

اول

هفدهم

طنز پردازی/ بیاموزیم

دوم

هیجدهم

ساختمان واژه(1)/بیاموزیم

سوم

نوزدهم

کلمات دخیل در املای فارسی (1)

چهارم

بیستم

مرجع شناسی

 

فروردین

اول

تعطیلات عیدنوروز

تعطیلات عید نوروز

دوم

 سوم

بیست ویکم

ساختمان واژه (2)/ بیاموزیم

چهارم

بیست ودوم

نقش های زبان /بیاموزیم

 

اردیبهشت

 

 

اول

بیست وسوم

بیاموزیم/ امتحان از دروس قبل

دوم

بیست وچهارم

کلمات دخیل در املای فارسی

سوم

بیست وپنجم

ساختمان واژه (3)/بیاموزیم

چهارم

 

امتحان از دروس ترم دوم

 

نظرات 0 + ارسال نظر
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.